Ako sa správne starať o pleť

Výzor patrí k veciam, ktoré si na nás ľudia všimnú ako prvé. Snažíme sa vyzerať čo najlepšie a vyhľadávame prípravky na zdokonalenie našej pleti. Pleť sa s pribúdajúcimi rokmi neustále mení, a preto je potrebné sa o ňu pravidelne a správne starať. 
V prvom rade je dobre zistiť, aký typ pleti máte. Následne si vybrať správne prípravky na ošetrenie. Krémy podľa veku Obchody ponúkajú mnoho krémov. Nájdete v nich rôzne denné a nočné, taktiež proti vráskam, liftingujúce, regeneračné a výživné krémy. Ako si z nich vybrať?
Denný krém má byť hydratačný a pleť chrániť pred vonkajšími faktormi vďaka UV filtrom. Nočný zase podporuje regeneráciu, ale nechráni pokožku pred vplyvmi z vonku, preto je vhodný iba na noc. Tieto krémy sú dostupné pre všetky typy pletí. Ďalej existujú krémy, ktoré sú určené iba pre niektoré typy. Napríklad pleťové krémy určené na boj s nedokonalosťami, ako je akné, ktoré obsahujú kyselinu salycilovú. Tá pomáha zabraňovať upchávaniu pórov a pôsobí proti vyrážkam. Výživné krémy sú hutnejšie ako tie hydratačné. Sú určené predovšetkým na suchú až veľmi suchú pleť. Pomáhajú jej udržať vlhkosť a zaručia jej hebkosť. Neodporúčajú sa na mastnú pokožku. Regeneračné krémy sú určené na ošetrenie poškodenej a namáhanej pokožky. Obsahujú rôzne výťažky z rastlín a bylín, ktoré pomáhajú k rýchlejšej regenerácií.
Krémy si vyberáme tiež podľa veku. S pribúdajúcimi rokmi siahame po krémoch proti vráskam a liftingujúcich krémy. Prvé spomínané sú určené na zjemnenie vrások, prípadne k obmedzeniu ich ďalšiemu vzniku. V obchodoch nájdeme krémy už proti prvým vráskam pod označením 25+. Ide skôr o krémy na mimické vrásky a očné okolie, kde sa vrásky začínajú ukazovať. Liftingujúce krémy bojujú proti vráskam spevnením a vypnutím pokožky na tvári. Nemali by ste zabúdať na okolie očí. Nat o sú určené špeciálne krémy na očné okolie. 
Populárne sú aj tónujúce krémy nahrádzajúce make-up. Spájajú niekoľko vlastnosti. Okrem hydratácie, kryjú nedostatky a tiež obsahujú UV filter.
Domáca starostlivosť o pleť. Dôležité je nezabúdať na domácu starostlivosť o pleť. Tá sa delí na čistenie-tonizáciu-hydratáciu. Po dôkladnom umytí tváre, je potrebné ju očistiť pleťovou vodou, ktorá pleť rozžiari. V tretej fáze, hydratácií, sa nanesie jemná vrstva krému. Potom je pleť pripravená na nanesenie make-upu. Večer je potrebné tvár odlíčiť. Môžete zvoliť odličovaciu vodu alebo mlieko. Následne je dobré tvár poumývať, očistiť pleťovou vodou a naniesť nočný krém. Raz za čas je dobré dopriať pleti vitamíny formou pleťových masiek. O hĺbkové čistenie sa postarajú čistiace
gély, ktoré môžete používať aj denne, alebo pílingy. Tie sa odporúča používať raz za dva týždne, niekedy raz za mesiac.
Iné ošetrenie.
Odborné ošetrenie pleti môžete podstúpiť u kozmetičiek alebo dermatológov. Pre zachovanie si zdravého vzhľadu pleti je dôležité jej čistenie. Na aknóznu pleť sa odporúča hĺbkové čistenie. Povrch pokožky sa zmäkčí, napríklad naparovaním, po ktorom nasleduje odborné otváranie
pórov. Táto procedúra obsahuje aj dezinfekciu po vytláčaní a laser, ktorý urýchľuje hojenie. Nakoniec sa aplikuje upokojujúca maska. 
Počas zimného obdobia je najžiadanejšia piesková alebo diamantová dermabrázia. Ide o odstránenie vrstvy odumretých buniek na pokožke tváre mechanickým pílingom. Dermabrázia bezbolestne odstraňuje jazvičky po akné, jemné vrásky, pigmentové škvrny. Kúru sa odporúča absolvovať
štyri až šesťkrát v dvojtýždňových intervaloch. Po zákroku je vhodné sa vyhýbať priamemu slnku. 
Ďalším zákrokom je chemický píling, pričom sa na tvár nanáša AHA (ovocná) kyselina. Pôsobením tejto kyseliny sa odlúpnu povrchové časti kože, po odlúpnuti nastáva proces hojenia. Aj pri tomto  zákroku je treba absolvovať viacero sedení. Tie môžu byť intenzívnejšie s dlhšou dobou hojenia alebo menej intenzívne s kratšou dobou hojenia. No v druhom prípade je potrebný väčší počet sedení. Táto metóda  je účinnejšia ako dermabrázia. Tvár sa stane rozžiarenejšou, rozšírené póry sa  stiahnu, jazvičky a pigmentové škvrny sa začnú strácať. Taktiež je  potrebné sa vyhýbať slnečnému žiareniu a soláriá.